„Székesfehérvár tulajdonába került a Hetedhét Játékmúzeum közel ötezer darabból álló játékgyűjteménye!” – jelentette be dr. Cser-Palkovics András polgármester hétfőn, a múzeumban tartott sajtótájékoztatón. Mint elhangzott, dr. Moskovszky Éva és édesanyja, Auer Erzsébet páratlan értékű, Európa-szerte elismert, polgári gyűjteményét 110 millió forintért vásárolta meg a város Éva néni három unokájától. Az egyedi darabokból, kollekciókból és enteriőrökből álló állandó kiállítás 1998 óta látható városunkban.
A Moskovszky Gyűjtemény 26 éve került Székesfehérvárra. 2011-ig Fehérvári Babaház néven működött a Szent István Király Múzeum részeként. A közel ötezer darabból álló kollekció a Hiemer-házban 2012-ben megnyílt Hetedhét Játékmúzeumban kapott méltó helyet. Dr. Moskovszky Éva tudományos szinten, több síkon is foglalkozott játéktörténettel. Kapcsolatba került német, osztrák, dán, amerikai játékgyűjtőkkel, játéktörténészekkel, „babaológusokkal”, publikált külföldi szaklapokban, s a hazai játékkutatás kiemelkedő egyéniségévé vált.
Éva néni 1998-ban kötött 25 évre szóló letéti szerződést a várossal, hogy a múzeum kiállítótereiben látogathatóvá váljanak az 1800-1900-as évek polgári világát idéző enteriőrök. Tíz évvel később az unokák tulajdonába került a gyűjtemény, amelyet 2010-ben védett gyűjteménnyé nyilvánítottak. A város jó gazdának bizonyult, hiszen nemcsak a tárgyak gondozását vállalta, hanem az ehhez kapcsolódó tudományos és kulturális események szervezését is. A játéktörténeti konferencia, a Hetedhét Játékfesztivál, a múzeumpedagógiai foglakozások mellett koncertek, irodalmi estek színhelyévé is vált a múzeum.
Az érték megőrzése, a város közgyűjteményének gyarapítása érdekében tárgyalt az Önkormányzat a gyűjtemény tulajdonosaival, és a megegyezést követően megvásárolta a gyűjteményt. Mostantól Székesfehérvár a Moskovszky-gyűjtemény tulajdonosa – jelentette be hétfői sajtótájékoztatóján dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármesetere köszönetet mondott a családtagoknak, hogy bizalommal fordultak a város fele a gyűjtemény további sorsát illetően. Hozzátette, a Szent István Király Múzeum – Hetedhét Játékmúzeum szakemberei továbbra is nagy szakmai tudással, emberi hozzáállással, szeretettel kezelik, kutatják, dolgozzák fel és mutatják be a rájuk bízott értéket, a város közösségének közös tulajdonát. “Úgy érzem, teljesítettük, amit Éva néni felé is annak idején vállaltunk, hogy a Moskovszky-gyűjteménynek méltó környezetben ad otthont Székesfehérvár.”
Pokrovenszki Krisztián, a Szent István Király Múzeum főigazgatója megemlékezett arról, hogy az első állandó kiállítást Illyésné Ötvös Tünde, a Szent István Király Múzeum restaurátora rendezte, s az ő érdeme, hogy dr. Moskovszky Évának a gyűjtemény elhelyezésekor Székesfehérvárra esett a választása. Megköszönte dr. Nagy Veronika munkáját, aki muzeológusként 2012 óta gondozza a gyűjteményt, és kollégáival egy múzeumi szakmai műhelyt hozott létre.
A több ezer darabból álló gyűjteményről dr. Nagy Veronika, a Hetedhét Játékmúzeum szakmai vezetője elmondta, igyekeznek minél inkább felfejteni azokat a kultúrtörténeti és művelődéstörténeti értékeket, információkat, amelyek bele vannak sűrítve ezekbe a tárgyakba. “Ennek a gyűjteménynek óriási ereje van a fiatal generációk múzeumra való szocializálásában is. A kiállításhoz kapcsolódó programokon több ezer gyerek találkozik itt úgy a múzeummal és a múzeumi tárgyakkal, hogy aztán szívesen mennek később, akár felnőtt korukban is múzeumba. Ez egy óriási értéke ennek a gyűjteménynek, és ezért is büszke lehet arra a város, hogy ez itt, Fehérváron van. Ezzel együtt az idős korosztályt is nagyon különleges módon szólítja meg, hiszen akár éveket lehet hozzáadni egy-egy idős ember életéhez azzal, hogy a gyerekkorának szép, kedves emlékeit hívja elő ez a gyűjtemény, az, amit itt lát.”
A jövőt illetően elhangzott, hogy szép jubileum közeleg: dr. Moskovszky Éva születésének 100. évfordulójára játékkonferenciával, tudományos ülésekkel, kiemelt programokkal készül 2025-ben a Hetedhét Játékmúzeum.
(ÖKK – Csordás Csilla, fotó: Simon Erika, Mátay Balázs)