A Szent Korona háromdimenziós képe, a párizsi Eiffel-torony, de csodálatos levél-lenyomatok, totemszobrocskák is láthatók az Alba Innovárban most megnyílt hologram-kiállításon. A zseblámpával végigjárható kiállítás Gábor Dénes világhírű Nobel-díjas magyar fizikus születésének 125. évfordulója előtt tiszteleg, és szervezett formában egészen február 28-ig látogatható.
Mivel az Alba Innovár Kossuth utcai, kettes számú (az egykori Íródeák bolt helyén) kialakított épületébe betérő látogató kezébe azonnal zseblámpát nyomtak, így már a hétfő délelőtti hivatalos megnyitó előtt megkezdődhetett a különleges, hologram-technológiával készült háromdimenziós képek felfedezése. Első látásra sötétszürke képkeretek lógnak a teremben, ám ha jó szögből világítjuk meg, életre kelnek a képek: az egyiken a háromdimenziós Szent Koronát, a másikon egy szép női arcot, a harmadikon az Eiffel-tornyot láthatjuk, de ezer színben csillogó, halat ábrázoló ékszerek, juharlevelek és totemszobrocskák is megjelennek a gyűjteményben.
Különleges képek ezek, nem csak azért, mert a hologramtechnikát a zseniális magyar tudós, Gábor Dénes fedezte fel, hanem azért is, mert a Novofer Alapítvány és a debreceni Agóra Tudományos Élményközpont által életre hívott, s elsőként Fehérvárra érkezett Múltidéző hologram című kiállításán a világ számos tájáról összegyűjtött, korabeli holografikus munkák Gábor Dénes egykori munkatársának, Greguss Pál professzornak a hagyatékából származnak.
„Múlt nélkül nem tudjuk megérteni a jövőt! Ezért is fontos a most megnyíló kiállítás, ami egy fantasztikus ember fantasztikus találmányát mutatja be: A 125 évvel ezelőtt, 1900-ban született Gábor Dénest már gyermekkorában minden érdekelte, első szabadalmát pedig tízévesen beadhatta. Élete folyamán közel száz szabadalma született!” – adott gyors életrajzot a világhírű Nobel-díjas fizikusról a kiállítás megnyitóján Laufer Tamás. Az Alba Innovár Digitális Élményközpont vezetője mérföldkőnek nevezte a tárlatot, amely egyedi élményt nyújt, hiszen zseblámpákkal a kézben, több szemszögből megvilágítva, kísérletezve lehet felfedezni a hologramokat, majd megköszönte Jamrik Péternek (Novofer Alapítvány) és Somogyi Bélának (Agóra Tudományos Élményközpont), hogy a lebilincselő kiállításnak Székesfehérvár adhat helyet. Az Innovár foglalkozásain, továbbképzésein 2017 óta egyébként már nem kevesebb, mint 40 ezer gyermek, pedagógus és érdeklődő vett részt térítésmentesen a város jóvoltából és a Székesfehérvárhoz kapcsolódó multinacionális vállalatok támogatásának köszönhetően.
„Az Alba Innovár életre hívásával fontos célunk volt az értékközvetítés, és az, hogy valóban izgalmas technológiai újdonságokkal, és az azokhoz vezető úttal is megismerkedjenek az ide érkező fiatalok. Nagyon izgalmas kiállításról van szó, és ha már múltidéző hologramról beszélünk, nem véletlenül merül fel ez a technológia az egykori koronázó bazilika bemutatásának egyik kiváló lehetőségeként.” – fogalmazott a megnyitón Dr. Cser-Palkovics András. Székesfehérvár polgármestere köszönetét fejezte ki azoknak, akik Gábor Dénes emlékét ápolják. Hozzátette, az izgalmas képeknek, az értő tolmácsolásnak köszönhetően talán a fizikaóra is érdekessé, élvezetéssé válik az ide érkező diákok számára.
A hologramok különleges tulajdonságairól Molnár Janka Sára, a népszerű fiatal fizikus, tudománykommunikátor beszélt a kiállításon megjelenteknek. Megtudhattuk például, hogy amikor Gábor Dénes 1947-ben feltalálta a technikát, valójában az elektronmikroszkópok képalkotásának javítása volt a célja, és csak később, a lézerfény kifejlesztése után derült ki, milyen különleges fényképek készítésére is alkalmas a módszer. Meg is kapta érte a Nobel-díjat!
A február 28-ig látogatható, Múltidéző hologram című kiállításon az Alba Innovár projektnapjaira érkező osztályok különleges tárlatvezetést kapnak minden nap, de ezen felül nagyjából óránként indulhatnak majd a szervezett vezetések, ehhez azonban érdemes az élményközpont honlapján található elérhetőségeken, Bekker-Nagy Zsuzsánál és Füki Gyulánál bejelentkezni. Laufer Tamástól megtudtuk, komplett fizikaórák megtartására is alkalmas az élménydús kiállítás, amiről tájékoztatják a város fizikatanárait.
(ÖKK, fotó: Simon Erika)